Betonarme Donatı Ve Paslanması

Betonarme Donatı ve Paslanması

Betonarme Donatı ve Paslanmasını Önlemek için Yapılması Gerekenler

İnşaat Donatı yapının içindeki demirleri oluşturmaktadır. Bunun yanında betonarme bir yapının temelini oluşturan iki unsurdan biridir.
Betonun basınca karşı çok iyi çalışma özelliği mevcuttur lakin çekme dayanımı zayıftır. Bu sebeple de çekme bölgesinde sıkıntı çıkmaması için bu bölgelere çelik çubuklar yerleştirilmektedir. Betonarme yapılarda da genellikle yuvarlak biçimdeki donatılar kullanılmaktadır.
Bunun yanında ise betonarme donatıları üretim şekillerine göre iki sınıfa ayrılmaktadır: Birincisi soğukta işlem görmüş çelik, ikincisi ise; sıcakta haddelenmiş yani normal sertlikteki çeliktir. Buna göre:

  • Soğukta işlem görmüş çelik, diğerlerine göre daha az sıcaklığa maruz kalır. Böylece çelik çekilir ve burulur. Bunun sonucunda da molekül yapısı değiştiği için çelik özelliği de değişime uğramaktadır. Artısı ise dayanımının artması ve deformasyon kapasitesinin azalması olarak kaydedilmektedir.
  • Normal sertlikteki çelik, sıcakta haddelenmektedir. Elde edilmek istenen çelik; karbon, nikel, silisyum, magnezyum, krom ve vanadyum ile oluşturulmaktadır. Tabii burada kalite faktörü devreye girmektedir. Böylece istenilen kaliteye göre çeliğin oranları ayarlanmaktadır. Çünkü bu çelik üretimi imalatçı için hem büyük bir tesis hem de kalite ve miktarına göre yatırım gerekmektedir.

Betonarme donatılarının içeride paslanmasını önlemek için ise şu yöntemler uygulanmaktadır:

  • Beton karılırken suyun oranı paslanma için en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle donatının paslanmaması için uygulanması gereken ilk adım beton karılırken suyun çimento oranından en az %40 oranından az olması gerekmektedir.
  • Sonraki adım ise beton dökülürken gözeneklerin minimum seviyeye indirilmesinden geçer. Bunun için de titreştirici ile gözenek sayısı en aza indirgenmelidir.
  • Sonrasında ise betonun oksijen ve kloru geçirmemesi için boyanmaktadır. Veyahut boyamak yerine geçirimsiz yüzeyle kaplanmalıdır.
  • Eklenen kum ve çakıl gibi boyutları ve oranları da yapıya uygun biçimde seçilmelidir. Böylece geçirimsizlik seviyesi daha da arttırılır.
  • Betonu döktükten sonra beton bakımı yapılmalıdır.
  • Beton kuruyup sertleştikten sonra ise polimerleşmesi sağlanarak geçirimsizlik özelliği kazandırılmaktadır. Bunun için ise portland çimentosu şerbetiyle yüzey kaplanmaktadır veya plastik nesne sürülerek gerçekleştirilmektedir.

© Copright Tüm Hakları Saklıdır | ZD Mühendislik İnşaat 2022

Bu site Janet Digital Ajans tarafından tasarlanmıştır.

Drag View Close play
0%