İlham Veren 5 İlginç Yapı

İlham Veren 5 İlginç Yapı

Nefes aldığı her an keşfetmeye hazır olan insanoğlu, farklı tasarımlar görerek kendi içini ve hayal dünyasının ve ilham sınırlarına şahit olur. Bu durum, kişiyi her an gözünü açıp kapattığı dünyada karşılaştığı mimari unsurlarla da besler. Bu nedenle kişiye ilham veren, hayal gücünü geliştiren yapılar mimaride ve hayatta önemli bir yer tutar.

İnsanın etkinliğe sahip olması, içindekini dışarıya yansıtabilmesi bir lütuftur adeta. Ki bu özellik yalnızca dille de yapılmaz. Seslenmeden etkileyen iletişimlerden biri de mimaridir. İnsanı dokusuyla, yapısıyla, tarihiyle etkisi altına alan yapılar mevcuttur. İşte bunlardan birkaçı da aşağıdaki gibidir:

1. Dans Eden Ev- Çekya/Prag (Postmodern mimari)

Ilham Veren 5 Ilginc Yapi 1

Çoğu zaman iyi olan farklılığın, iyi örneklerinden biri olarak insanın karşısına çıkar. İki yılda inşası tamamlanan bu yapı, farklılığı ve alışıldığın dışında olarak görenlerin “Bulunduğum yere ayak uydurarak farklılık yaratabilirim.” dedirtiyor adeta.

2. Baloncuk Sarayı- Fransa/Cannes

Ilham Veren 5 Ilginc Yapi 2

Görenleri adeta çizgi filmdeymiş atmosferinde nefes aldırtan bu yapı, kişiyi çocuksu hissettiriyor. Birden çok çizgi filmi hatırlatan bu yapı, çocuklukla beraber ilham perilerini de kişiye getiriyor. 14 yılda inşa edilen bu bina fütürist mimarinin de en önde gelen örneklerinden birini teşkil ediyor. Bu yapıyla insan hem çocukluğuna hem de uzay zamana seyahat ettiğini hissediyor.

3. Piyano Ev- Çin/Huainan

Ilham Veren 5 Ilginc Yapi 3

İlgi alanınızın devasa biçimde hayal ettirmeye itecek şekilde aklınızda şimşekler çaktıracak bu eser cidden ilham verici özelliğe sahip. “İçi dışı bir” deyiminin de adeta vücut bulmuş hali.

4. Waldspirale Konut Kompleksi- Almanya/Darmstadt

Ilham Veren 5 Ilginc Yapi 4

Hem yapısıyla hem de dış cephesiyle bir görenin bir daha unutamayacağı eserin mimarı, gerçek hayatın bizi ağaçların arasında beklediğini söyler. Bu nedenle de doğanın renklerine yer veren, alçalıp yükselen yapısıyla da yeryüzü şekillerini anımsatan bu yapı doğayı bünyesinde barındırır. Çokluğun tekliği olarak insanın karşısına dikilir.

5. Demlik Ev- ABD/Teksas

Ilham Veren 5 Ilginc Yapi 5

Çay tiryakileri nerede? Muhtemelen akıllarına geldikleri uzak diyarlarda başkalarının başına gelmiş vaziyette. İlham veren bu yapı, başka bir şeye tiryakinin kendi içinde kıvılcımlar çaktırabilir. Örneğin, otantik bir kahveci açmak için bir kupa tasarımını aklınıza getirebilir, ne dersiniz?

© Copright Tüm Hakları Saklıdır | ZD Mühendislik İnşaat 2022

Bu site Janet Digital Ajans tarafından tasarlanmıştır.

Drag View Close play
0%