Insaat Alaninda Kirilma Turleri Nelerdir

İnşaat alanında kırılma türleri ?

İnşaat Alanında Duvar Kırma Türleri

Her alanda olduğu gibi inşaat alanında da kırılma kavramı mevcuttur. Bunların kendilerine göre farklılıkları ve ayrımları bulunmaktadır. Bir binanın ise güvenlik açısından önem arz etmektedir. Bu yüzden de binanın esnekliği her daim göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer yapının esneklik kavramına gereken önem ve dikkat verilmezse bina, kırılmalarla karşı karşıya gelebilir. Bu kırılma durumu da iki ana başlık altında gerçekleşir. Fakat iki başlık da ikiye ayrılır. Bu nedenle toplam dört çeşit kırılma inşaat alanında mevcuttur. Bunlardan ilki sünek kırılmadır.

Büyük ölçüde gözle görülebilir kırılmalar

  • Sünek kırılma

Sünek kırılma inşaat alanında istenen bir kırılma türüdür. Sünek kırılma, gerilim altında kalan plastik deformasyonla birlikte oluşan bir türdür. Yapının aldığı kuvvetin derecesiyle, plastik elemanlar uzayarak kuvvetin etkisini azaltır ve müdahale eder. Bu da bina esnekliğini gösteren göstergelerden biridir. Sünek kırılma ortamın getirilerine ayak uydurarak binanın güvenli oluşunun bir kanıtıdır.

  • Gevrek kırılma

İnşaat alanında istenmeyen bir kırılma biçimidir. Buna göre gevrek kırılma bazı metaller olmak üzere, cam, seramik gibi yapılarda kaydedilmektedir. Bu gevrek kırılma güvensizlik yaratan bir durumdur. Bu yüzden gevrek kırılma önlenmesi, önüne geçilmesi gereken bir kırılma türüdür.

Küçük ölçüde gözle görülemeyen kırılmalar

  • Kayma kırılma

Atom düzeyinde gelişen bu kırılma malzemeleri oluşturan maddelerin içindeki atomların kaymasıyla meydana gelmektedir. Bunun sebepleri arasında ise malzemelerin homojen biçimde karışmaması yer alır. Ardından da bu heterojenlik sebebi ile atomlar arasında kopmalar meydana gelir. Bu nedenle de yapıların düzlemlerinde kayma kırılması oluşur.

  • Dilimleme kırılması

Kristal yapıların oluşturduğu düzlemlere dilimleme denmektedir. İşte bu alanlarda gerçekleşen genelde dik kuvvetlerin atomlarının kopmasıyla meydana gelen kırılmalara dilimleme kırılması denmektedir.

© Copright Tüm Hakları Saklıdır | ZD Mühendislik İnşaat 2022

Bu site Janet Digital Ajans tarafından tasarlanmıştır.

Drag View Close play
0%