Tremi Beton Tekniği Nedir

Tremi Beton Tekniği Nedir?

Tremi Beton Tekniği Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Su altına beton dökülmesi gereken durumlarda başvurulan yöntemlerden biridir.
Buna göre tremi; boşaltma hunisi tremi boruları huni ucuna takılan denizin dibine indirilen borulardan oluşur. Tremiyi oluşturan bu borular ve huni vinç türü olan kreyn ile düşey hareketle denizin zeminine yerleştirilir. Ayrıca bir tremi borusu en fazla 2,5 metre çapında alanı doldurabilmektedir. Bu nedenle geniş alanlar için fazlaca tremi borusuna ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak yeterli tremi borusu elde edilemiyorsa da o zaman devreye prefabrike betonarme elemanlarla bölünme gerçekleştirilir.
Bunun yanında bir diğer unsur ise döküm kontrolüdür. Bu döküm kontrolü su altındaki dalgıçlar ile sağlanmaktadır. Kontrolün önemli olmasının sebebi ise beton seviyesinin eşit olmasını etkilemesidir. Beton seviyesi eşit şekilde yükseltilmelidir. Ayrıca yüksekliğinin yanında betonun yatay düzlemdeki boyutu da önemlidir. Buna göre yatay şekilde konumlandırılan betonun 3 metreden fazla yayılmaması gerekmektedir.
Yapıda başarı yakalamak için de yapılması, dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Tremi borusunun ucu daima bir önceki dökülmüş olan betonun içinde kalmalıdır. Çünkü su ile temasta kalarak yıkanacak ve bozulacak hep aynı beton tabakasıdır. Bu nedenle de ilk dökülen tabakanın taşıyıcılığı bulunmamaktadır.
  • Huniler ise devamlı dolu olacak sekilde tutulmak zorundadır.
  • Tremi borusu dibe değecek biçimde yerleştirilmelidir. Boru ucundaki yaylı tertibat çevresi “hidrostatik su basıncı” ile kaplıdır. Böylece borunun içine su giremez. Dahası daha yüksek yoğunluklu olan beton türbülanssız dışarıya çıkmayı başarır.

Su altına beton dökme yöntemi olan tremide kullanılan betonun özellikleri ise,
125-200 milimetre akıcı kıvama sahip olacak şekilde çökme özelliği göstermelidir.
Yüksek kum oranına sahip olmalıdır. Fakat buradaki kumun yapısı ince ve suyun altına girince bağlayıcılık özelliği gösteren puzolonik olmalıdır.
Yıkanmayı önleyen kimyasal madde katılmalıdır. Bu yapışkan bir madde olduğu için de bunun için yanında akışkanlaştırıcılar da kullanılmalıdır.
Ve de elbette betonun hammaddelerini oluşturan kum ve çakılın birleşmesinden oluşan agrega yer almaktadır.

Böylece su altına beton dökme işi tremi yöntemiyle gerçekleştirilmektedir.

© Copright Tüm Hakları Saklıdır | ZD Mühendislik İnşaat 2022

Bu site Janet Digital Ajans tarafından tasarlanmıştır.

Drag View Close play
0%