Deprem Bölgesinin Yapı Kalkanı Perde İlavesi

Deprem bölgesinin yapı kalkanı

Deprem bölgesinin yapı kalkanı: Perde İlavesi

Dünya’da deprem fay hatlarına sahip bir ülke de Türkiye’dir. Birçok şehrinden deprem fay hattı geçen Türkiye’de inşa edilen binaların da bu durumu temel alması gerekmektedir. İnsan hayatı çıkacak masrafın az olmasından daha da değerlidir. Bu yüzden insan hayatının değerini bilen, etik kuralları olan inşaat mühendisleri ile çalışmak şarttır.

İnşaat alanında perdeler ise yüksek katlı binaların dayanımını sağlarken yatay yer değiştirmesini de sınırlamaktadır. Böylece de depreme karşı etken bir görev görmektedir. Perde ilave edilen binalar, büyük depremler dâhil sallanma anında şekil değiştirmelerle depremin zararlarından korunmak adına uyumlu hareketler göstererek güvenliği sağlamaya yardımcı olmaktadır. Bu şekilde de binanın toptan çökmesinin de önüne geçmektedir. Ayrıca bu özelliklerinin yanında da yapıdan kaynaklanmayan dış hasarları da sınırlama özelliğini de göstermektedir.

Perde ilavesindeki dikkat edilmesi konular bulunmaktadır. Bunlardan biri perdenin donatıya sağlam ve düzgün biçimde bağlanması gerekmektedir. Bunun için de uygun bir gövdesi olmalıdır. Ayrıca perde ilavesinin plastik davranması da dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesidir. Bu şekilde de perdenin sünekliği göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Yapıların taşıma gücünü kaybetmeden esneyebilmesine süneklik denmektedir.

Ancak bu özelliklere dikkat edilmiş olsa bile yine de iş derzindeki hatalar tehlike yaratmaktadır. Bu konuda depremin etkisi altında kalan yüksek yapılı binalarda iş derzinden kaynaklı kaymalar saptanmıştır. Süneklik özelliği gösteremeyen inşaat yapıları depreme karşı dayanıklılık gösterememektedir.
Perde ilavesinde iş derzinde kayma olmaması gerekmektedir. Eğer kayma meydana gelirse güç tüketimi zor gerçekleşecektir. Bunun için de agrega kilitlenmesi devreye girmektedir. Böylece iş derzinin pürüzlendirilmesi ve temizlenmesinden sonra beton dökülmesi mühimdir. Çünkü sürtünme kuvveti pürüzlüğe bağlı gelişmektedir. Bundan dolayı da pürüzlü yüzeylerin arasındaki temasını kaybetmemesi gerekmektedir.

Perde ilaveleri, konsol ürününe benzemektedir. Temel için en büyük değeri alan eğilme durumunun şekilde işaret değiştirmeden yükselerek azalmasıdır.
Perdelerin dikilirkenki en zorlanılan kısımları ise temelle kurulan bağlantı alanıdır. Bu nedenle özellikle de bu konuda dikkat edilmesi gerekmektedir. Perde ilaveleri yapılarda kullanılması şarttır.

© Copright Tüm Hakları Saklıdır | ZD Mühendislik İnşaat 2022

Bu site Janet Digital Ajans tarafından tasarlanmıştır.

Drag View Close play
0%