Yapının Yük Tasıyan Kolları Kolonlar

Yapının yük taşıyan kolları: Kolonlar

Bir yapının en önemli unsurlarından biri düşey yapı elemanlarından olan kolonlardır. Diğer ismi sütun olan bu yapı elemanlarının görevi, inşa edilen binayı dik bir şekilde ayakta tutmaktır. Başlangıçta kolonların üretiminde kullanılan ağaç, taş gibi doğal malzemeler olsa da zamanla dünyanın gelişmesiyle bağlayıcı madde özelliği gösteren birleşimler üretilmiştir. Bunlardan biri de çimentodur. Çimentoyla beraber kolonlar beton veya çelikten oluşturulmaktadır.
Kolonlar, yapının güvenliği için hayati önem taşımaktadır. Kirişlerden gelen ağırlığı, yükü direkt olarak zemine aktardıklarından dolayı yıkılması, çökmesi tüm binanın güvenliğini, sağlamlığını tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle her unsur gibi kolon yapımında da yönetmeliklere uyulması bina hayatının güvenliğiyle direkt olarak bağlıdır.
Tarihte ilk kez milattan önce 2600 yılında rastlanmaktadır. Hatta tarih boyunca yalnızca yapıların dik durmasını sağlamasının yanında sadaka taşı olarak da kullanıldığı kaydedilmektedir.

Bunların yanında inşaat alanında kolonlar ikiye ayrılmaktadır:

  • Etriyeli kolon

Beton döküldüğü zaman kare veya dikdörtgen şeklindeki etriyeler yerleştirilir. Böylece de dikine yapıların, taşıyıcıların oynamasını engeller ve bu şekilde burkulma boyları da kısalır. Etriyeler sayesinde bu özelliği de kazanan dikey unsurlar taşıyıcılık sıfatını üstlenir.

  • Fretli kolon

Daire şeklinde olan fretler, sarmal şekildeki göbek betonu enine olacak şekilde sararak korur. Buna da fretli kolon adı verilir. Fretli kolonlar, etriyeli kolonlara oranla daha fazla yük taşıma kapasitesine sahiptir.
Bir inşaat yapısının hem kirişlerden gelen yükü hem de hayati önem taşıyan kolonlar, binanın dik ve sağlam durması için en önemli dikey yapı elemanlarından biridir. Yapının güvenliği açısından en önemli unsurlardan biri olan kolonların inşa zamanında her bir ayrıntısına fazlasıyla önem gösterilmek zorundadır. Bu yüzden de her zaman işini bilen mühendislerle çalışmak gerekmektedir.

© Copright Tüm Hakları Saklıdır | ZD Mühendislik İnşaat 2022

Bu site Janet Digital Ajans tarafından tasarlanmıştır.

Drag View Close play
0%